عدم اجرای قانون سختی کار پرستاران

قانون سختی کار پرستاران

به گزارش روابط عمومی انجمن پرستاری ایران،
دکتر اصغر فتائی رئیس انجمن‌ پرستاری ایران درخصوص قانون سختی کار پرستاران اظهار داشت:

در سیستم بهداشت و درمان کشور قوانین مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور پرستاران بطور کامل حتی گاها اصلا اجرا نمی‌شود.
در حالی که جامعه پرستاری کشور از سال ۱۳۶۷ و با مصوبه هیأت دولت و سپس مجدداً در سال ۱۳۸۸و طبق قانون ارتقای بهره‌وری مشمول مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شود.
به گزارش روابط عمومی انجمن پرستاری ایران، دکتر اصغر فتائی (رئیس انجمن پرستاری ایران) در انتقاد به عدم اجرای قانون سختی کار مشاغل سخت و زیان‌آور برای پرستاران اظهار داشت: متأسفانه هرگز این مزایا برای پرستاران اجرایی نشده و از طرف دیگر با وجود نیاز شدید به خدمات جامعه پرستاری زحمتکش کشور هر روز فشار بر این قشر بیشتر شده است و میزان قربانی شدن پرستاران (فرسودگی روحی و جسمی) دراثر فشارِ کاری روز به روز بیشتر می‌شود. و با وجود این فشارهای اجباری و مضاعف، مطالبات به حق پرستاری از جمله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و……سالیان متمادی است که انباشته شده و به قوت خود باقی مانده است
دکتر اصغر فتائی در ادامه گفت:
الان که جامعه خدوم پرستاری کشور این مدافعان بی ادعای سلامت مردم جامعه درمدت دو سال وضعیت کرونایی حاکم درکشور (کوید۱۹) در عمل و در آزمونی سخت ثابت کردند که حساب خدمت رسانی به همنوعان خود را وظیفه اصلی خود دانسته و مطالبه گری حق و حقوق خود را جدای از این موضوع دانسته و با تمام سختی ها و کمبود ها صادقانه خدمت رسانی می کنند.
لذا بر متولیان امر در حوزه‌ سلامت که اختیارات و منابع مالی را در اختیار دارند واجب است که در این وقت طلایی (عصرکرونایی) رسیدگی به امور پرستاری را در الویت قرار دهند.
دکتر اصغر فتائی ادامه داد: دو نمونه از مزایای مشاغل سخت و زیان آور بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه کار و نیز ۲ ماه مرخصی در سال است که اجرائی نمی‌شود. حتی در این قانون‌گریزی، دستگاه‌های مختلف با هم مسابقه گذاشته و گاهی هم از هم الگوبرداری می‌کنند.
وی اشاره کرد؛
در مورد بازنشستگی شاغلینِ مشاغل سخت و زیان آور دو قانون وجود دارد: اولین قانون مربوط به ماده واحده قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و معلولان عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور است و قانون دوم ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی که در تبصره ۲ به این مقوله پرداخته است
وی درپایان ابراز امیدواری کرد توجه ویژه به این قانون شده تا مشمولین از این قانون بهره مند شوند
روابط عمومی انجمن‌ پرستاری ایران

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

انجمن پرستاری ایران

انجمن پرستاری ایران اولین تشکل صنفی پرستاری ایران در سال 1369 تشکیل شده و با مجوز و پروانه از وزارت کشور فعالیت خود را شروع کرده است. مرکز آموزش انجمن پرستاری ایران مجری برنامه های آموزشی کوتاه مدت حوزه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در تهران و سایر استانهای دوره برگزارمیکندکه امکانات آموزشی متناسب و استاندارد لازم جهت ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای امور آموزشی و اجرای بهتر دوره های کوتاه مدت حوزه سلامت تدارک و آماده نموده که همراه با بهره گیری از اساتید مجرب و دکترای هیئت علمی مربوطه به صورت اساتید مدعو با این مجموعه همکاری می نمایند.

اعضای هیئت مدیره

آقای مجید پاک نیت
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر اصغر فتائی
رئیس انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر جاریانی
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای محسن رحمانی
بازرس انجمن پرستاری ایران
آقای مهدی محرری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای وحید وزیر زاده نوبری
نایب رئیس انجمن پرستاری ایران
خانم فرحناز عسگری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای دکتر حسن ناوی پور
عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری
Previous
Next

جدیدترین خبر

آخرین مقالات پژوهش