معضل دفاتر ارائه خدمات پرستاری بدون مجوز

به گزارش روابط عمومی انجمن پرستاری ایران دکتر اصغر فتائی رئیس انجمن پرستاری ایران در یک گفتگوی صنفی در خصوص معضل دفاتر خدمات پرستاری بدون مجوز در منزل را بشرح زیر بیان کرده و ادامه داد:

ارائه خدمات پرستاری در منزل به‌ویژه برای بیماری‌های مزمن موضوعی است که چندسالی است رونق گرفته؛ و با تمام کاستی های خود تاحدودی مورد اقبال عمومی قرارگرفته است

مقوله‌ای که مانند هر خدمت جدید دیگری در حوزه سلامت مشکلات و اما و اگرهایی پیش روی آن قرار دارد…

تعرفه‌گذاری، تبلیغات، عدم پوشش بیمه‌ای و… از جمله مشکلاتی است که از ابتدای طرح‌ریزی خدمات مراقبت پرستاری در منزل، بیماران با آن روبرو بودند تا اینکه سرانجام با تعرفه‌گذاری خدمات هوم‌کر (مراقبت پرستاری در منزل) توسط وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی به نظر می‌رسید این مشکل برطرف شود اما، این در حالی است که دفاتر خدمات پرستاری در منزل مدعی هستند تعرفه‌ای که برای این خدمات در نظر گرفته شده بسیار کم است؛ موضوعی که ممکن است زمینه را برای بروز تخلفات در هنگام اخذ وجه از سوی خانواده بیماران، فراهم کند. که متاسفانه دریافت وجه سلیقه و قانون مند نبودن تعرفه های جاری تاحدودی محرز میباشد

از سوی دیگر همه‌ ما بارها در جراید، فضای مجازی و… تبلیغات این دفاتر مراقبت پرستاری در منزل را دیده‌ایم اما آیا همه این مراکز مجوزها و صلاحیت حرفه‌ای کافی برای ارائه خدمات را اخذ کرده‌اند؟ این سوال در شرایطی مطرح می‌شود که بر اساس اعلام وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و تشکل های صنفی پرستاری کشور یکی از راه‌های شناخت مرکز دارای مجوز ارائه خدمات پرستاری در منزل، سایت وزارت بهداشت است اما این در حالی است که همچنان دستورالعملی برای شیوه تبلیغات این مراکز وجود ندارد.
بر اساس اعلام سازمان‌های بیمه‌گر و همچنین وزارت بهداشت ارائه خدمات مراقبت در منزل مزایای زیادی همچون کاهش هزینه بیماران، کاهش پرداختی از جیب بیمه‌ها، جلوگیری از اشغال تخت‌های بیمارستانی، تقلیل یافتن احتمال ابتلای بیمار به عفونت بیمارستانی و غیره را دارد.

موضوعاتی که علی‌رغم اذعان به آن‌ها قوانین بیمه‌ای آن در شورای عالی بیمه‌ سلامت با روندی کند دنبال می‌شود و تنها به شکل پایلوت برای برخی بیماری‌ها در چند استان اجرایی شده است اما هنوز در کل کشور اجرایی نشده است.
وی درپایان اشاره کردند: ولی باتوجه به قانون مند شدن این موارد و اجرای نظارت‌های مستمر و تشکیل انجمن مربوطه به مرور زمان شاهد ساماندهی بیشترمشکلات دراین حوزه خواهیم بود.

روابط عمومی انجمن پرستاری ایران

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

انجمن پرستاری ایران

انجمن پرستاری ایران اولین تشکل صنفی پرستاری ایران در سال 1369 تشکیل شده و با مجوز و پروانه از وزارت کشور فعالیت خود را شروع کرده است. مرکز آموزش انجمن پرستاری ایران مجری برنامه های آموزشی کوتاه مدت حوزه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در تهران و سایر استانهای دوره برگزارمیکندکه امکانات آموزشی متناسب و استاندارد لازم جهت ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای امور آموزشی و اجرای بهتر دوره های کوتاه مدت حوزه سلامت تدارک و آماده نموده که همراه با بهره گیری از اساتید مجرب و دکترای هیئت علمی مربوطه به صورت اساتید مدعو با این مجموعه همکاری می نمایند.

اعضای هیئت مدیره

آقای مجید پاک نیت
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر اصغر فتائی
رئیس انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر جاریانی
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای محسن رحمانی
بازرس انجمن پرستاری ایران
آقای مهدی محرری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای وحید وزیر زاده نوبری
نایب رئیس انجمن پرستاری ایران
خانم فرحناز عسگری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای دکتر حسن ناوی پور
عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری
Previous
Next

جدیدترین خبر

آخرین مقالات پژوهش