سرپرست وزارت بهداشت مطرح کردضرورت راه اندازی بسیج ملی برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در کشور

سرپرست وزارت بهداشت مطرح کردضرورت راه اندازی بسیج ملی برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در کشور

سرپرست وزارت بهداشت، گفت: بیماری‌های غیر واگیر یکی از بزرگترین مشکلات نظام سلامت است. سبک زندگی نادرست، عدم باور سیاستگذاران به بیماری های غیر واگیر و دگرگونی های فرهنگی مدیریت شده عواملی هستند که امروز جامعه را به این بیماری ها گرفتار کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید نمکی در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر اظهار داشت: وقتی قرار است استفاده از فست فود در یک کشور به عنوان یک الگوی تغذیه‌ای شکل گیرد، سیاستگذاران باید نسبت به آلودگی به این پدیده، دوراندیشی کنند و امروز شیوع بیماری های غیر واگیر، نشانه هایی از بی تدبیری های گذشته ما هستند.

وی تصریح کرد: اعتقاد دارم که بار بیماری های امروز، تلنبار ندیدن های دیروز ما است. حدود ۳ دهه پیش که مسئولیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت را بر عهده داشتم، اداره کل بیماری های غیر واگیر را راه اندازی کردیم و آن زمان در منطقه، بحثی از بیماری های غیر واگیر نبود و اگر آن راه را ادامه داده بودیم، وضعیت به مراتب بهتری در سطح جهان داشتیم.

سرپرست وزارت بهداشت، تاکید کرد: وقتی بیماری های واگیردار کنترل می شوند، سیمای بیماری ها به سمت بیماری های غیر واگیر تغییر می کند، اما در بحث کنترل بیماری های واگیردار، وزارت بهداشت، نقش و رکن اصلی بود و با ۵ دلار، فرزندان مان در مقابل ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه شدند، اما وقتی گرفتار دیابت و سرطان می شویم، با هزینه های سرسام آور روبرو می شویم و لزوم تقویت مشارکت های بین بخشی، بیش از پیش احساس می شود.

نمکی با بیان اینکه برای کنترل بیماری های غیر واگیر به تدوین نقشه ملی نیاز داریم، افزود: در کشور ما با توجه به تنوع اقلیم و تنوع مشکلات، باید نقشه های محلی برای کنترل بیماری های غیر واگیر تهیه شود چون هیچ استانی الگوی تمام عیار کشور نیست، هیچ شهرستانی از یک استان، الگوی تمام عیار آن استان نیست و روستایی از یک شهرستان، نمونه کامل یک شهرستان نیست و در چنین شرایطی نمی توانیم برنامه ریزی متمرکزی داشته باشیم و نیازمند نقشه های محلی هستیم که با ادغام و تجمیع آن، نقشه ملی تهیه شود.

وی اضافه کرد: در نقشه ملی بیماری های غیر واگیر باید دوباره بیماری های هدف و نقش همه دستگاه ها با منابع مورد نیاز آنها را تعریف کنیم. وزارت بهداشت در کنترل بیماری های غیر واگیر، حداقل نقش را دارد، اما وزارت بهداشت می تواند در سیاستگذاری و بازخورد دادن به دستگاه های اجرایی در این زمینه نقش مهمی داشته باشد و فعالیت های پیشگیرانه از ابتلا به بیماری های غیر واگیر باید در نظام ارائه خدمات، ادغام شوند.

سرپرست وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برای کنترل بیماری های غیر واگیر نباید تخت های بیمارستانی جدیدی ایجاد کنیم بلکه باید درمان سرپایی را توسعه دهیم. اگر در مراحل اولیه بیماری، بتوانیم بیماری ها را تشخیص دهیم، شاهد پیشرفت بیماری و تحمیل هزینه بر مردم و نظام سلامت نخواهیم بود. باید برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در کشور بسیج ملی راه اندازی کنیم.

نمکی در پایان اضافه کرد: نباید از ظرفیت های بالای انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر غافل شویم، اما آموزش صحیح این گروه ها برای ارائه آموزش به عموم جامعه، مهم است

روابط عمومی انجمن پرستاری ایران

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

انجمن پرستاری ایران

انجمن پرستاری ایران اولین تشکل صنفی پرستاری ایران در سال 1369 تشکیل شده و با مجوز و پروانه از وزارت کشور فعالیت خود را شروع کرده است. مرکز آموزش انجمن پرستاری ایران مجری برنامه های آموزشی کوتاه مدت حوزه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در تهران و سایر استانهای دوره برگزارمیکندکه امکانات آموزشی متناسب و استاندارد لازم جهت ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای امور آموزشی و اجرای بهتر دوره های کوتاه مدت حوزه سلامت تدارک و آماده نموده که همراه با بهره گیری از اساتید مجرب و دکترای هیئت علمی مربوطه به صورت اساتید مدعو با این مجموعه همکاری می نمایند.

اعضای هیئت مدیره

آقای مجید پاک نیت
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر اصغر فتائی
رئیس انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر جاریانی
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای محسن رحمانی
بازرس انجمن پرستاری ایران
آقای مهدی محرری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای وحید وزیر زاده نوبری
نایب رئیس انجمن پرستاری ایران
خانم فرحناز عسگری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای دکتر حسن ناوی پور
عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری
Previous
Next

جدیدترین خبر

آخرین مقالات پژوهش