مراکز مجاز پرستاری در منزل+لزوم تسریع رسیدگی به تعرفه های پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت

معاون پرستاری وزارت بهداشت  گفت: در مواردی مانند برخی از بیماری‌های مزمن، بیماری‌های ریوی، کلیوی و سکته‌های مغزی و همچنین بیماران سالمند مردم به خدمات مراقبت‌های پرستاری در منزل نیاز دارند.
به گزارش پرستارنیوز به نقل از فارس، محمد میرزا بیگی گفت: در مواردی مانند برخی از بیماری‌های مزمن، بیماری‌های ریوی، کلیوی و سکته های مغزی و همچنین بیماران سالمند مردم به خدمات مراقبت های پرستاری در منزل نیاز دارند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: در دنیا به ازای هر ۲۷ هزار و ۵۰۰ تا ۲۸ هزار نفر یک مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل وجود دارد در حالی که در ایران به ازای هر ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر به یکی از این مراکز مجوز اعطا شده اما بسیاری از آنها فعال نیستند.

وی با بیان اینکه در دهه هفتاد مجوز های زیادی بر اساس آیین نامه موجود در آن زمان به افرادی اعطا شده است، گفت: از آن زمان به بعد شاهد به روز رسانی آیین نامه، مشخص شدن نظارت ها و تعرفه ها نبودیم.

میرزا بیگی افزود: نیاز مردم به ارائه مراقبت های پرستاری در منزل از یک سو و عدم ساماندهی امور از سوی دیگر باعث شده است تا بازار کاذبی توسط بخش زیادی از پرستار نماها که عمدتا سواد پرستاری ندارند و ممکن است تنها در دوره های کوتاه مدت کمک بهیاری شرکت کرده اند و یا به‌طور تجربی مسائلی را یاد گرفته اند و در برخی از موارد گرفتار برخی از آسیب های اجتماعی باشند، تشکیل شود و نیاز مردم از این مسیر پاسخ داده شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه نیاز مردم به خدمات پرستاری در منزل توسط افرادی پاسخ داده می شود که عمدتا از لباس پرستاری سوء استفاده می کنند، گفت: بخش بسیار اندکی از این خدمات ممکن است توسط پرستارانی ارائه می شود که سلیقه ای برخورد می کنند چرا که ساماندهی شده نیستند.

میرزا بیگی عدم ساماندهی مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل را یکی از نگرانی ها و دغدغه های اصلی وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: در روز نخستی که سمت معاونت پرستاری را پذیرفتم یکی از مواردی که مورد تاکید ویژه وزیر بهداشت بود ساماندهی این مراکز بود که در دستور کار قرار گرفت و آیین نامه های مربوطه با کمک صاحب نظران دانشگاهی و انجمن ها و مجامع علمی در طول بیش از یک سال نوشته و تعرفه های آن نیز به روز رسانی شد و تعرفه های آن توسط معاون درمان وزیر بهداشت به شورای عالی بیمه رفت که به زودی مراحل آن در شورای عالی بیمه پایان می یابد.

وی ضمن تاکید بر لزوم تسریع رسیدگی به تعرفه های پرستاری در منزل در شورای عالی بیمه و همچنین پوشش بیمه ای این خدمات، خاطر نشان کرد: لازم است تا بیمه ها از این خدمات حمایت کنند زیرا در غیر این صورت ممکن است مردم از خدمات پرستاری در منزل محروم بمانند.

وی از وجود ساماندهی مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل در کتاب برنامه های عملیاتی وزارت بهداشت در سال ۹۵ خبر داد و افزود: برای استفاده مردم از پرستاری علمی و با کیفیت، در سال آینده برنامه های بسیار خوبی وجود دارد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت یکی از اقدامات مناسب این معاونت را نوشتن آیین نامه مربوط به این مراکز دانست و از ابلاغ آن در آینده ای نزدیک توسط وزیر بهداشت خبر داد و افزود: در این آیین نامه به طور دقیق و مشخص ذکر شده که شرایط افراد احراز صلاحیت شده و تحصیلات آنها، مدت زمان مجوز، نحوه نظارت و برخورد با تخلف، استفاده از تیم های درمانی مختلف باید چگونه باشد و شاخص هایی که برای مردم اطمینان بخش باشد در این آیین نامه ذکر شده است.

میرزا بیگی سال ۹۵ را سالی دانست که مردم از خدمات پرستاری جامعه نگر بهره مند می شود و اضافه کرد: بخشی از این خدمات در قالب مراقبت در منزل و بخشی دیگر نیز توسط شبه بیمارستان ها که در آنها امور درمانی کمتر و خدمات مراقبتی بیشتری انجام می شود، به مردم ارائه می شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که با وجود کمبود پرستار در کشور، چگونه می توان مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل را ساماندهی کرد، گفت: برای مراکز درمانی و بالینی کشور، تعداد زیادی پرستار کمبود داریم اما این به معنای این نیست که پرستاری در سطح جامعه برای ارائه خدمات پرستاری در منزل وجود نداشته باشد زیرا پرستاران زیادی از سیستم های مختلف از جمله بخش دولتی، خصوصی، نیروهای مسلح و تامین اجتماعی بازنشسته شده و با وجود شیفت های طولانی مدت، قصد انجام کارهای بالینی را ندارند و به دلیل تجارب ارزشمندی که دارند، بهترین افراد برای راه اندازی این مراکز هستند.

وی همچنین اظهار داشت: ممکن است برخی از پرستاران پس از اتمام دوران تحصیل، علاقه مند به انجام کارهای بالینی نباشند و می توان از آنها برای ارائه این خدمات و راه اندازی این مراکز استفاده کرد و از اینکه نیاز مردم پاسخ داده نشود، نگرانی داریم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت از مردم خواست تا زمانی که از هویت پرستاری فردی مطمئن نیستند او را به عنوان پرستار به منازل خود بکار نگیرند زیرا برخی از این پرستار نماها حتی تحصیلات دیپلم هم ندارند.

وی ابراز امیدواری کرد که تا سال آینده راه های آگاهی مردم از مراکز پرستاری در منزل به طور گسترده اطلاع رسانی شود تا آنها از خدمات علمی و با کیفیت پرستاری بهره مند شوند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

انجمن پرستاری ایران

انجمن پرستاری ایران اولین تشکل صنفی پرستاری ایران در سال 1369 تشکیل شده و با مجوز و پروانه از وزارت کشور فعالیت خود را شروع کرده است. مرکز آموزش انجمن پرستاری ایران مجری برنامه های آموزشی کوتاه مدت حوزه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در تهران و سایر استانهای دوره برگزارمیکندکه امکانات آموزشی متناسب و استاندارد لازم جهت ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای امور آموزشی و اجرای بهتر دوره های کوتاه مدت حوزه سلامت تدارک و آماده نموده که همراه با بهره گیری از اساتید مجرب و دکترای هیئت علمی مربوطه به صورت اساتید مدعو با این مجموعه همکاری می نمایند.

اعضای هیئت مدیره

آقای مجید پاک نیت
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر اصغر فتائی
رئیس انجمن پرستاری ایران
آقای دکتر جاریانی
عضو اصلی هیئت مدیره انجمن پرستاری ایران
آقای محسن رحمانی
بازرس انجمن پرستاری ایران
آقای مهدی محرری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای وحید وزیر زاده نوبری
نایب رئیس انجمن پرستاری ایران
خانم فرحناز عسگری
عضو اصلی هیئت مدیره
آقای دکتر حسن ناوی پور
عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری
Previous
Next

جدیدترین خبر

آخرین مقالات پژوهش