بانک اطلاعات نخبگان پرستاری در وزارت بهداشت ایجاد می شود

مدیرکل دفتر ارتقاء سلامت، خدمات بالینی و پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از افزایش مراکز پرستاری در منزل برای مراقبت از بیماران مزمن خبر داد و گفت: بزودی بانک اطلاعات نخبگان پرستاری نیز در وزارت بهداشت ایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن پرستاری ایران، احمد نجاتیان صبح امروز (یکشنبه) در اولین نشست مدیران پرستاری صف و ستاد دانشگاههای علوم پزشکی کشور در سالن همایش های رازی با اشاره به تشکیل کارگروه هایی به منظور افزایش کیفیت خدمات پرستاری و دسترسی بیشتر مردم به خدمات با کیفیت مراقبتی گفت: این کارگروه ها با حضور نخبگان و صاحبنظران حوزه پرستاری تشکیل شده است.

وی افزود: بزودی نیز بانک اطلاعات نخبگان پرستاری در وزارت بهداشت ایجاد می شود و انتظار داریم حداقل نام ۶۰۰ نفر از صاحبنظران این حوزه را در این بانک داشته باشیم.

ویادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در حوزه پرستاری، نداشتن آمار دقیق از تعداد پرستاران کشور و ترکیب سنی، جنسی و تحصیلی آنان است، به همین علت آمارهای مختلفی در این زمینه وجود دارد لذا برنامه وزارت بهداشت این است تا با جمع آوری اطلاعات همه بیمارستان های کشور آمار دقیق تری از وضعیت پرستاری کشور جمع آوری شود تا در برنامه ریزی ها مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل دفتر ارتقا سلامت،خدمات بالینی و پرستاری وزارت بهداشت افزود: سند عرضه و تقاضای نیروی پرستار نیز در وزارت بهداشت در حال تدوین است و مطابق آن، استاندارد پرستار بر اساس بیمار، تخت بیمارستانی و جمعیت مشخص شده و از این پس پذیرش دانشجوی پرستاری و استخدام نیرو در بیمارستان ها و برنامه ریزی برای آینده بر اساس این سند انجام می شود.

معرفی نرم افزار جدید برای کمک به شیف بندی پرستاران

وی همچنین از معرفی نرم افزار جدید برای کمک به شیفت بندی پرستاران در بیمارستان ها، توسعه مراقبت های پرستاری در جامعه و خارج از بیمارستان و تدوین بسته پرستاری سالمندی خبر داد و گفت: بزودی جزئیات این برنامه ها اعلام می شود.

نجاتیان با اشاره به لزوم افزایش مراکز پرستاری در منزل گفت: آیین نامه مراکز پرستاری در منزل قدیمی و مربوط به ۱۵ سال قبل است و اکنون به ازای هر ۲۷۵ هزار نفر یک مرکز وجود دارد، وزارت بهداشت در نظر دارد با ابلاغ آیین نامه جدید، تعداد این مراکز را حداقل به چهار برابر افزایش دهد و به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز مشاوره خدمات پرستاری در منزل وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: مراقبت از بیماران صعب العلاج و مزمن در شرح وظایف مراکز پرستاری در منزل قرار می گیرد. تعرفه خدمات این مراکز نیز بازنگری و اعلام می شود. تمام مراکز پرستاری در منزل اعتباربخشی و رتبه بندی می شوند و تحت نظارت مستقیم دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرند.

مدیرکل دفتر ارتقاء سلامت، خدمات بالینی و پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: ارتقای کیفیت خدمات پرستاری در کشور یکی از دغدغه های جدی است که البته کار مشکلی است به همین منظور شاخص های ملی کیفیت خدمات پرستاری در برنامه توسعه ششم کشور گنجانده می شود.

شاخص های کیفیت خدمات پرستاری سال آینده اعلام می شود

وی افزود: در گذشته هر دانشگاه علوم پزشکی یکسری شاخص هایی را برای ارزیابی کیفیت خدمات پرستاری در نظر داشت و حدود ۷۰ شاخص در دانشگاه های علوم پزشکی وجود داشت که با ارزیابی این شاخص ها و نظرخواهی از افراد صاحبنظر، به حدود ۲۰ شاخص کیفیت خدمات پرستاری به عنوان شاخص های ملی رسیدیم.

نجاتیان یادآور شد: این شاخص ها بعد از اخذ نظر افراد صاحبنظر جمع بندی و نهایی می شود و پس از آن برای هر کدام از شاخص های کیفیت خدمات پرستاری یک برنامه ارتقا تدوین و اجرا می شود و در تابستان سال ۹۵ می توانیم اولین گزارش وضعیت شاخص های کیفیت خدمات پرستاری را در کشور اعلام کنیم.

پایان خبر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

انجمن پرستاری ایران

انجمن پرستاری ایران اولین تشکل صنفی پرستاری ایران در سال 1369 تشکیل شده و با مجوز و پروانه از وزارت کشور فعالیت خود را شروع کرده است. مرکز آموزش انجمن پرستاری ایران مجری برنامه های آموزشی کوتاه مدت حوزه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در تهران و سایر استانهای دوره برگزارمیکندکه امکانات آموزشی متناسب و استاندارد لازم جهت ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای امور آموزشی و اجرای بهتر دوره های کوتاه مدت حوزه سلامت تدارک و آماده نموده که همراه با بهره گیری از اساتید مجرب و دکترای هیئت علمی مربوطه به صورت اساتید مدعو با این مجموعه همکاری می نمایند.

اعضای هیئت مدیره